Przyjęcie zgłoszenia rozbiórki obiektu budowalnego (nie wymagające pozwolenia na rozbiórkę)
Zgłoszenie o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego
( nie wymagającej uzyskania pozwolenia na rozbiórkę )
Rozbiórka :
- Budynków i budowli - nie będących obiektami zabytkowymi oraz nieobjętych opieką konserwatorską, o wysokości poniżej 8m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
- Obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę - jeżeli podlegają ochronie jako dobra kultury.
Uwaga:
- Rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę - jeżeli nie podlegają ochronie jako dobra kultury, nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.
Wymagane dokumenty:
1. Zgłoszenie rozbiórki obiektu zawierające :
- - imię i nazwisko, adres inwestora (nazwę firmy i jej siedzibę), podpis inwestora.
- - określenie lokalizacji rozbiórki,
- - określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania rozbiórki (z podaniem wysokości obiektu i odległości od granicy działki).
2. Do zgłoszenia należy dołączyć :
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki (zdjęcia), a także pozwolenia i dane wymagane odrębnymi przepisami.
3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia, właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nie uzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
Opłaty:
Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1827 ze zm.)
- opłata skarbowa od dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika - 17 zł.
Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą złożenia wniosku lub pełnomocnictwa, gotówką w kasie Urzędu Miasta Wałcza Pl. Wolności 1 lub przelewem na konto Urzędu Miasta nr 31124037121111000043636662 w Banku PKO S.A I Oddział Wałcz. W budynku Starostwa przy ul. Dąbrowskiego 17 w Wałczu znajduje się agencja PKO BP.
Zwalnia się z opłaty skarbowej :
- pod warunkiem wzajemności, państwa obce, ich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i siły zbrojne, międzynarodowe organizacje i instytucje oraz ich oddziały i przedstawicielstwa , korzystające na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych z przywilejów i immunitetów, a także członków ich personelu i inne osoby zrównane z nimi, jeżeli nie są one obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- jednostki budżetowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- organizacje pożytku publicznego
- poświadczenie zgodności kopii lub wyciągu z pełnomocnictwa nie podlegającego opłacieskarbowej lub od niej zwolnionego,
- dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia :
- poświadczony notarialnie lub przez organ upoważniający do odbioru dokumentów,
- jeśli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi ,wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
- Jeśli mocodawca jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej.
Miejsce złożenia dokumentów :
W Punkcie Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego tj. w pokoju nr 6, 7 (parter ) w budynku przy ul. Dąbrowskiego 17 w Wałczu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 730do 1530,
Termin załatwienia spraw : 21 dni
Jednostka odpowiedzialna :
Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wałczu ul. Dąbrowskiego 17
tel. (67) 250 84 26, 250 84 53, 250 84 54, 250 84 57, 250 84 60,
Tryb odwoławczy :
Od decyzji sprzeciwu do zgłoszonej rozbiórki przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Zachodniopomorskiego, za pośrednictwem Starosty Wałeckiego, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Informacje dodatkowe :
- Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu.
- Starosta może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektów, jeżeli rozbiórka tych obiektów może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować :
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
- pogorszenie warunków zdrowotno –sanitarnych
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
- Rozbiórka obiektu z wbudowanymi wyrobami zawierającymi azbest powinna być przeprowadzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 71 z 2004 r., poz. 649 ze zm.) oraz z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 21 ze zm.),
- Roboty objęte zgłoszeniem można rozpocząć po upływie 21 dni od daty zgłoszenia jeśli właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji,
Podstawa prawna :
art. 31 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.)
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Osoba odpowiadająca za treść informacji
Mariusz Mróz Data wytworzenia:
12 sty 2011
Osoba dodająca informacje
Mariusz Mróz Data publikacji:
12 sty 2011, godz. 15:19
Osoba aktualizująca informacje
Michał Kałucki Data aktualizacji:
17 sty 2022, godz. 12:05