Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwa Powiatowego w Wałczu

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Instrukcja elektronicznego wysyłania pism do urzędu poprzez ePUAP

Instrukcja wysłania/dostarczenia pisma ogólnego do urzędu korzystając z usługi: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”

Do PUW można wysłać pismo ogólne za pomocą usługi: Pismo ogólne do podmiotu publicznego w przypadkach, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

• organ administracji publicznej nie określił wzoru dokumentu elektronicznego umożliwiającego załatwienie danej sprawy;
• przepisy prawa nie wskazują jednoznacznie, że jedynym skutecznym sposobem przekazania informacji jest jej doręczenie w postaci papierowej.

Uwaga. Zalecane przeglądarki internetowe:

- Google Chrome od wersji 71.0.3
- Firefox od wersji 65.0.1
- Safari od wersji 12.0.2

W celu dostarczenia pisma ogólnego w postaci elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP urzędu należy wykonać następujące czynności:

1.    Założyć i potwierdzić Profil Zaufany, m. in.:
       - na portalu Profil Zaufany (https://pz.gov.pl/pz/)
       -  w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (Portal Gov.pl), w zakładce Profil zaufany, adres:  https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany,
       - korzystając z platformy ePUAP (adres: https://epuap.gov.pl/) -  zakładając bezpłatne konto użytkownika na ePUAP automatycznie jest też
         zakładane konto na portalu Profil Zaufany (rejestracji w serwisie ePUAP można dokonać na stronie:

http://epuap.gov.pl/wps/portal/rejestracja-konta), po założeniu konta należy potwierdzić Profil Zaufany w punkcie potwierdzającym.

Po założeniu Profilu zaufanego na portalach: Profil Zaufany i Gov.pl automatycznie jest też zakładane konto na platformie ePUAP tj. aby zalogować się na ePUAP wystarczy założyć Profil zaufany.

2.    Na platformie ePUAP otworzyć stronę z opisem usługi Pismo ogólne do podmiotu publicznego  i kliknąć na przycisk: Załatw sprawę.  Po kliknięciu nastąpi przekierowanie do serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (Portal Gov.pl).

3.    Zalogować się np. za pomocą Profilu zaufanego.

4.    Wypełnić formularz elektroniczny, dodać załączniki i kliknąć na przycisk DALEJ

Uwaga. Rozmiar wszystkich załączników: maksimum 150 MB.

Rozszerzenie: .7z, .avi, .CAdES, .css, .csv, .dgn, .doc, .docx, .dwf, .dwg, .dxf, .geotiff, .gif, .gml, .gz, .gzip, .html, .jp2, .jpeg, .jpg, .m4a, .mp3, .mp4, .mpeg, .mpeg4, .mpg, .odp, .ods, .odt, .ogg, .ogv, .ott, .PAdES, .pdf, .png, .ppt, .pptx, .rng, .rtf, .svg, .tar, .tif, .tiff, .tls, .txt, .wav, .XAdES, .xhtml, .xls, .xlsx, .xml, .XMLenc, .XMLsig, .xps, .xsd, .xsl, .xslt, .zip
 

5.    Na ekranie wyświetli się podgląd pisma ogólnego, które można edytować. W tym celu należy kliknąć na „Wróć do edycji danych”. Ponownie wyświetli się formularz, który można zmienić.

6.    Podpisać pismo wraz z załącznikami za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,  podpisu zaufanego albo podpisu osobistego, w tym celu należy:
       - kliknąć na przycisk PRZEJDŹ DO PODPISU,
       - jeżeli wybierzemy opcję „Podpisz podpisem zaufanym”, na nr telefonu podany przy zakładaniu profilu zaufanego zostanie przesłany sms z
         kodem autoryzacyjnym, który należy wpisać,
       - kliknąć na POTWIERDŹ i pismo ogólne wraz z załącznikami automatycznie zostanie wysłane na ESP urzędu.

7.    Skuteczne doręczenie pisma ogólnego potwierdzane jest automatycznym wydaniem Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP).

Wysłane pismo ogólne oraz UPP można zobaczyć logując się na ePUAP - w skrzynce ePUAP (Moja skrzynka) w folderze Wysłane.

UWAGA. Korzystając z usługi: Pismo ogólne do podmiotu publicznego można wysłać pismo ogólne do każdego podmiotu publicznego, który utworzył swoją elektroniczną skrzynkę podawczą na ePUAP.


Lista artykułów


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Administrator Serwisu BIP

Data wytworzenia:
28 kwi 2021

Osoba dodająca informacje

Super Admin

Data publikacji:
28 kwi 2021, godz. 14:27

Osoba aktualizująca informacje

Michał Nieczaj

Data aktualizacji:
18 sty 2022, godz. 10:03